.
.
Otizm

Otizm Nedir

Otizm spektrum bozukluğu (OSB) olarak bilinen, daha eski adıyla; Yaygın Gelişimsel Bozukluklar olarak tanıdığımız, bireyin sosyal iletişim ve etkileşiminde yaşanan nörobiyolojik bozukluktur. Bu tanıma “ciddi gelişimsel” bozuklukta diyebiliriz. 

Tarih
211 Toplam Gösterim
Otizm Nedir

Dünya sağlık örgütünün yapmış olduğu tanıma göre; (ASD) Otizm spektrum bozukluğu beyinde oluşan bir gelişim bozukluğudur. Otizmin beynin işleyişini veya yapısını etkileyen bazı sinir sistemi hasarlarından kaynaklandığı düşünülmektedir.  

Otizmli çocukların doğru  pendik rehabilitasyon merkezi programları ve erken tanı ile hayata kazandırılmaları mümkündür.  

 

OTİZMLİ BİREYLERDE DAVRANIŞSAL OLARAK NELER GÖZLENİR? 

Gelişimsel bir bozukluk olduğu için bazı belirtiler; çocuk 12 aylık olmadan evvel başlarken bazı belirtiler ise çocuğun ilk konuşmaya başlamasıyla fark edilir. Aynı kelimeyi sıklıkla tekrarlarlarken, gelişimde duraksama ve gerileme gözlenir. Ana hatlarıyla değinecek olursak; 

Bazı bireylerin boy ve kilo alımlarında bir sorun gözlenmezken bazı çocukların baş çevreleri diğerlerine nazaran daha büyük görünür. 

Asıl sorun teşkil eden durum olarak gözlenen davranış biçimleri; sosyal iletişimlerine oldukça zarar veren davranışları, sınırlı ilgi alanlarına sahip olan davranış biçimleridir. Ayrıca tekrarlanan hareketlere yol açan davranış biçimleri de gözlenmektedir. 

Çoğu kez yaşıtlarının oyunlarına ilgi duymazlar, göz teması kurmakta zorlanırlar. 

Konuşmalarında gerilik yaşarlar ve çoğu zaman kendilerine isimleri ile seslenildiğinde dönüp bakmazlar. 

İstedikleri nesneyi parmakları ile göstermekte zorluk yaşarlar veya hiç gösteremezler. 

Genel davranışları mercek altına alındığında “takıntılı davranışlar” sergiledikleri gözlemlenmiştir. 

Dönen nesnelere karşı ilgileri oldukça fazladır. Örneğin; çamaşır makinesi gibi. 

Otizmli çocuklar fiziksel olarak gözlemlendiklerinde görünüşleri birbirine benzememek ile birlikte her birinin özellikleri birbirlerinden oldukça farklıdır. Ailelerine benzeyen fiziksel özelliklere sahiptirler 

Motor gelişim geriliği olduğu için emekleme, yuvarlanma gibi tabii olan hareketleri yapamama güçlüğü 

Onu kucağınıza almak istediğinizde size yönelmemesi 

 

OTİZMLİ BİREYLERİN BİYOLOJİK DURUMLARI NELERDİR? 

Gelişimsel bozukluk olarak tanımlanan otizm hastalığı kadınlara oranla erkeklerde 4 kat daha fazla görülmektedir. Otizmli bireyler incelendiğinde bu hastalık %70 gibi bir kesim de zeka geriliğine yol açarken, %10 gibi bir kesiminede de üstün zeka tanısı konulmaktadır.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE